The Cisco 100BASE-X Small Form-factor Pluggable (SFP) is a hot-swappable input/output device that plugs into a Fast Ethernet port or slot, linking the port with the network. Hot-swappable when deployed, the switch or router does not have to reboot. Supports the “pay-as-you-populate” model. Interchangeable with other 100BASE-X SFPs on the same line card. Supports the Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether or not the SFP is a Cisco qualified SFP. Optically interoperable with respective 100BASE-X Ethernet interfaces on the same link.
Cisco GLC-FE-100FX-RGD= SFP – 1 x LC Duplex 100Base-FX
Cisco GLC-FE-100FX-RGD= SFP – 1 x LC Duplex 100Base-FX
- Featuring Fast Ethernet port to enhance the data transfer rate by up to 100Mbps for connectivity
- Hot-swappable form factor for your convenience and simplicity of usage
- SFP is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- SFP with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
- Supports optical fibre cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
- With 100Base-FX technology, enjoy up to 100Mbps data transfer rate over optical fibre cable
Availability: 44 in stock
£156.63 Exc. VAT / £187.96 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
|---|
General Information
| Product Type | SFP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GLC-FE-100FX-RGD= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco 100BASE-X Small Form-factor Pluggable (SFP) is a hot-swappable input/output device that plugs into a Fast Ethernet port or slot, linking the port with the network. Hot-swappable when deployed, the switch or router does not have to reboot. Supports the "pay-as-you-populate" model. Interchangeable with other 100BASE-X SFPs on the same line card. Supports the Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether or not the SFP is a Cisco qualified SFP. Optically interoperable with respective 100BASE-X Ethernet interfaces on the same link. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | GLC-FE-100FX-RGD= |
| Product Name | 100Base-FX Rugged SFP Module |
| Brand Name | Cisco |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100Base-FX |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
|---|
Physical Characteristics
| Form Factor | Hot-swappable |
|---|---|
| Height | 8.5 mm |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 100Base-FX |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 100 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
Related products
-
HPE BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Mezzanine
Information Technology £145.35 Exc. VAT / £174.42 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £114.79 Exc. VAT / £137.75 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT
