Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EVSWF316A |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 24-Outlets PDU |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Input Current | 16 A |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.01 kg |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3 m |
| Height | 53 mm |
| Width | 52 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
Management
| Management |
|
|---|---|
| Remote Outlet Switching | Yes |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 16A 3P |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Switched |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
