Powered by the industry’s first flexible PoE+ integrated technology, you can increase or decrease the PoE budget by simply buying a new power supply, effectively futureproofing small business networks and budgets.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Netgear EPS130W 130 W Power Adapter
Netgear EPS130W 130 W Power Adapter – For Network Switch – 120 V AC, 230 V AC Input – 54 V DC Output – 2.40 A
- Compatible with NETGEAR products for GS108LP, GS108PP, GS116LP and GS116PP only
- DC Connector
- Green design to meets LV6 Energy Star ratings
- OVP, OCP, SCP Protection (OVP: Over Voltage output Protection. OCP: Over Current output Protection. SCP: Short Circuit output Protection)
- Power Input: 110V-240V ~ 50/60Hz
- Power Output: 54V @ 2.4A
- Reliable power adapter with 130W
- This product is backed by a NETGEAR limited 2-year Hardware Warranty. 24/7 basic technical support provided for 90 days from purchase date, when purchased from a NETGEAR authorized reseller.
- UL /FCC, RCM, CE EMC, PSE, CB, KCC, BIS, BSMI certified
Out of stock
£35.58 Exc. VAT / £42.70 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
EPS130W-100UKS
Categories Power Adapters, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0606449138108
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Power Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EPS130W-100UKS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.co.uk |
| Marketing Information | Powered by the industry's first flexible PoE+ integrated technology, you can increase or decrease the PoE budget by simply buying a new power supply, effectively futureproofing small business networks and budgets. |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Model | EPS130W |
| Product Name | 130W External Power Supply |
| Product Series | EPS |
| Brand Name | Netgear |
Miscellaneous
| Compatibility | Netgear Network Switches:
|
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Technical Information
| Device Supported | Network Switch |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Output Current | 2.40 A |
| Maximum Output Power | 130 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £916.96 Exc. VAT / £1,100.35 Inc. VAT

