Easy Switched Rack PDU
Easy Switched Rack Power Distribution Units (Rack PDU) provide on/off outlet switching, advanced power management, load monitoring and much more features than the average power strip.
Schneider Electric EasyPDU PDU – Switched with Metered-by-Outlet – 18 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 – 16 A – 230 V AC Output – 0U Network (RJ-45) – Vertical
Out of stock
£1,301.44 Exc. VAT / £1,561.73 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Easy Switched Rack PDU
Easy Switched Rack Power Distribution Units (Rack PDU) provide on/off outlet switching, advanced power management, load monitoring and much more features than the average power strip.
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EPDU1216SMBO |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy Switched Rack PDU |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | EasyPDU 24-Outlets PDU |
| Product Line | EasyPDU |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Input Voltage | 400 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 11 kVA |
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
| Weight (Approximate) | 7.12 kg |
|---|---|
| Rack Height | 0U |
| Height | 1800 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 56 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
| Management | SNMP |
|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 16A 3P+N+PE |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|