Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated/Sealed |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EB030SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Packaged Quantity | 4 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Battery Unit |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9SX Tower UPS |
|---|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.80 kg |
|---|---|
| Height | 310 mm |
| Width | 205 mm |
| Depth | 67 mm |
| Product Color | Black |
