The Schneider Electric Easy UPS 3S supplies power stability with robust electrical specifications and long-lasting performance to ensure your business continuity. Designed for fast and easy installation in the data center or electrical room, this EcoStruxure-ready UPS features a wide operating temperature window and strong overload protection, all in a compact and lightweight footprint. With its exceptional combination of low Total Cost of Ownership, competitive specifications, and ease of installation, use, and service, the Schneider Electric Easy UPS 3S is the easy choice for your business continuity. Schneider Electric recommends purchasing Start-Up Service to optimize your system’s performance, quality, and safety.
APC by Schneider Electric Easy UPS 3S Double Conversion Online UPS – 10 kVA – Three Phase
APC by Schneider Electric Easy UPS 3S Double Conversion Online UPS – 10 kVA – Three Phase – Tower – 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC, 240 V AC Output
Out of stock
£3,558.35 Exc. VAT / £4,270.02 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Business |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3SUPS10K3I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Schneider Electric Easy UPS 3S supplies power stability with robust electrical specifications and long-lasting performance to ensure your business continuity. Designed for fast and easy installation in the data center or electrical room, this EcoStruxure-ready UPS features a wide operating temperature window and strong overload protection, all in a compact and lightweight footprint. With its exceptional combination of low Total Cost of Ownership, competitive specifications, and ease of installation, use, and service, the Schneider Electric Easy UPS 3S is the easy choice for your business continuity. Schneider Electric recommends purchasing Start-Up Service to optimize your system's performance, quality, and safety. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3S 10kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3S |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 304 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 65 Hz |
| Load Capacity (VA) | 10 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 36 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 530 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 700 mm |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| EPO Port | Yes |
|---|
Environmental Conditions
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
|---|---|
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT



