Easy UPS 3S Battery String
Battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 7.2 Ah battery modules.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – Valve Regulated Lead Acid (VRLA)
Out of stock
£799.27 Exc. VAT / £959.12 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Easy UPS 3S Battery String
Battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 7.2 Ah battery modules.
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3SBT4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy UPS 3S Battery String Battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 7.2 Ah battery modules. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | UPS 3S Battery String |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Easy UPS:
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 108 kg |
|---|---|
| Height | 157 mm |
| Width | 428 mm |
| Depth | 760 mm |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
|---|