Tripp Lite’s VESA-compliant DWT2655XP Tilt Flat-Screen Wall Mount’s low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal display positioning flexibility. With tilt adjustment for improved viewing angles in applications where the audience is located below the display, it packs a lot of functionality into an unobtrusive frame. It can also free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports weights of up to 165 lbs. and fits most 26- to 55-inch flat-panel displays. It comes with all necessary mounting hardware and features horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. A built-in bubble level enables accurate display leveling. For peace of mind, the DWT2655XP comes backed by a 5-year warranty and green, RoHS-compliant design.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWT2655XP Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWT2655XP Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 66 cm to 139.7 cm (55″) Screen Support – 74.84 kg Load Capacity – 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 400 x 200, 400 x 400 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 74.84 kg
- Compatible with the screen size of 139.7 cm (55″)
- Supports the screen size of 139.7 cm (55″)
- Sustains a maximum load capacity of 74.84 kg
- Tilt feature for better reliance and usability
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£42.16 Exc. VAT / £50.59 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWT2655XP
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332183590
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWT2655XP |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWT2655XP Tilt Flat-Screen Wall Mount's low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal display positioning flexibility. With tilt adjustment for improved viewing angles in applications where the audience is located below the display, it packs a lot of functionality into an unobtrusive frame. It can also free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports weights of up to 165 lbs. and fits most 26- to 55-inch flat-panel displays. It comes with all necessary mounting hardware and features horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. A built-in bubble level enables accurate display leveling. For peace of mind, the DWT2655XP comes backed by a 5-year warranty and green, RoHS-compliant design. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWT2655XP |
| Product Name | Tilt Wall Mount for 26" to 55" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | LCD TV |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Tilt |
| Maximum Load Capacity | 74.84 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 66 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 139.7 cm (55") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.07 kg |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8465 Wall Mount for Cable Ladder – Black
Accessories £40.19 Exc. VAT / £48.23 Inc. VAT -
Logitech Mounting Adapter for Video Conferencing Camera, TV
Accessories £101.54 Exc. VAT / £121.85 Inc. VAT

