Tripp Lite’s VESA-compliant DWM60100XX Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 60- to 100-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 300 lbs. A built-in level adjustment ensures perfect positioning. For peace of mind, the DWM60100XX comes backed by a 5-year warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWM60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWM60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 152.4 cm to 254 cm (100″) Screen Support – 125 kg Load Capacity – 200 x 200, 400 x 200, 300 x 300, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400, 800 x 600, 600 x 900 – VESA Mount Compatible – Metal
- Articulating feature for better reliance and usability
- Articulating feature for maximum productivity with added dependability
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Compatible with the screen size of 254 cm (100″)
- Supports 254 cm (100″) displays
- Sustains a maximum load capacity of 125 kg
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£73.56 Exc. VAT / £88.27 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWM60100XX
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWM60100XX |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWM60100XX Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 60- to 100-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 300 lbs. A built-in level adjustment ensures perfect positioning. For peace of mind, the DWM60100XX comes backed by a 5-year warranty. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWM60100XX |
| Product Name | Full-Motion Wall Mount for 60" to 100" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Articulating |
| Maximum Load Capacity | 125 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 152.4 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 254 cm (100") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.30 kg |
|---|---|
| Height | 61.5 cm |
| Width | 92.7 cm |
| Depth | 62.5 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8465 Wall Mount for Cable Ladder – Black
Accessories £40.29 Exc. VAT / £48.35 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £68.69 Exc. VAT / £82.43 Inc. VAT

