Tripp Lite’s VESA-compliant DWM3770X Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 37- to 70-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 165 lbs. A built-in level adjustment ensures perfect positioning. For peace of mind, the DWM3770X comes backed by a 5-year warranty.
“Dell Mounting Arm for Monitor” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWM3770X Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWM3770X Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 94 cm to 177.8 cm (70″) Screen Support – 74.84 kg Load Capacity – 200 x 200, 400 x 200, 300 x 300, 400 x 400, 600 x 400 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 74.84 kg
- Compatible with the screen size of 177.8 cm (70″)
- Sustains a maximum load capacity of 74.84 kg
- Tilt feature for better reliance and usability
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£110.45 Exc. VAT / £132.54 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWM3770X
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332187437
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWM3770X |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWM3770X Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 37- to 70-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 165 lbs. A built-in level adjustment ensures perfect positioning. For peace of mind, the DWM3770X comes backed by a 5-year warranty. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWM3770X |
| Product Name | Full-Motion Wall Mount for 37" to 70" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Monitor |
|---|
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Tilt |
| Maximum Load Capacity | 74.84 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 94 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 177.8 cm (70") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.88 kg |
|---|---|
| Height | 44 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 52.4 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8465 Wall Mount for Cable Ladder – Black
Accessories £40.29 Exc. VAT / £48.35 Inc. VAT
