he VESA-compliant DWM2655M Swivel/Tilt Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 26 to 55 inches. Adjust the display’s viewing angle to fit your environment and comfort level. A 120° swivel, -15° to +15° tilt and -5° to +5° screen level adjustment capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 110 pounds. Mounting hardware included. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm and 400 x 400 mm.
Tripp Lite by Eaton DWM2655M Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWM2655M Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 66 cm to 139.7 cm (55″) Screen Support – 49.90 kg Load Capacity – 200 x 200, 400 x 200, 300 x 300, 400 x 400 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 49.90 kg
- Supports 139.7 cm (55″) displays
- Supports the screen size of 139.7 cm (55″)
- Sustains a maximum load capacity of 49.90 kg
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£76.19 Exc. VAT / £91.43 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWM2655M |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | he VESA-compliant DWM2655M Swivel/Tilt Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 26 to 55 inches. Adjust the display's viewing angle to fit your environment and comfort level. A 120° swivel, -15° to +15° tilt and -5° to +5° screen level adjustment capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 110 pounds. Mounting hardware included. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm and 400 x 400 mm. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWM2655M |
| Product Name | Full-Motion Wall Mount for 26" to 55" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | LCD/Plasma TV |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Tilt |
| Maximum Load Capacity | 49.90 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 66 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 139.7 cm (55") |
| Maximum Adjustable Depth | 51.5 cm |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.37 kg |
|---|---|
| Depth | 12.5 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURTRK4 Mounting Rail Kit for UPS – Grey
Accessories £153.77 Exc. VAT / £184.52 Inc. VAT

