Tripp Lite’s VESA-compliant DWM1327SP Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 13- to 27-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with soft, rubber feel finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 33 lb. For peace of mind, the DWM1327SP comes backed by a 5-year warranty.
“Logitech Mounting Bracket for Speaker, Camera, Table Hub, Display Hub” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWM1327SP Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWM1327SP Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 33 cm to 68.6 cm (27″) Screen Support – 14.97 kg Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – VESA Mount Compatible – Metal
- Adjustable Viewing Angle feature for better reliance and usability
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Compatible with the screen size of 68.6 cm (27″)
- Supports 68.6 cm (27″) displays
- Sustains a maximum load capacity of 14.97 kg
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£84.23 Exc. VAT / £101.08 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWM1327SP
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332183538
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWM1327SP |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWM1327SP Full-Motion Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch display adjustment with tilt and swivel capabilities and fits most 13- to 27-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with soft, rubber feel finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 33 lb. For peace of mind, the DWM1327SP comes backed by a 5-year warranty. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWM1327SP |
| Product Name | DWM1327SP Full Motion Flat Screen Wall Mount |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | LCD TV |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Features | Adjustable Viewing Angle |
| Maximum Load Capacity | 14.97 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.92 kg |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £87.92 Exc. VAT / £105.50 Inc. VAT -
HPE Spectra TeraPack Cleaning Cartridge for Tape Drive
Accessories £323.49 Exc. VAT / £388.19 Inc. VAT

