Tripp Lite’s VESA-compliant DWM1327SE Tilt Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly re-position your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch swivel display adjustment with tilt capabilities and fits most 13- to 27-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 33 lb. For peace of mind, the DWM1327SE comes backed by a 5-year warranty and green, RoHS-compliant design.
“Logitech Mounting Bracket for Speaker, Camera, Table Hub, Display Hub” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWM1327SE Wall Mount for Flat Panel Display, Monitor – Black
Tripp Lite by Eaton DWM1327SE Wall Mount for Flat Panel Display, Monitor – Black – 1 Display(s) Supported – 33 cm to 68.6 cm (27″) Screen Support – 14.97 kg Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – VESA Mount Compatible – Metal, Steel – 1
- Articulating feature for better reliance and usability
- Articulating feature for maximum productivity with added dependability
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Can withstand a maximum weight of 14.97 kg
- Compatible with the screen size of 68.6 cm (27″)
- Magnificent Powder Coatedsmall## finish for added elegance and sophistication for your wall mount
- Powder Coated finish enhances the grace of your wall mount and gives it a sophisticated look
- Supports 68.6 cm (27″) displays
- Sustains a maximum load capacity of 14.97 kg
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
- Wall application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
Out of stock
£21.12 Exc. VAT / £25.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWM1327SE
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332183514
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Wall |
|---|
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWM1327SE |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWM1327SE Tilt Flat-Screen Wall Mount offers full-motion articulation and can free up valuable space in your workstation by allowing you to effortlessly re-position your display at any time, even after installation. Its sleek design features convenient one-touch swivel display adjustment with tilt capabilities and fits most 13- to 27-inch flat-panel displays. Its durable, all-metal frame with scratch-resistant, powder-coat finish withstands the stress of repeated use and blends easily into any décor. It comes with all necessary mounting hardware and supports weights of up to 33 lb. For peace of mind, the DWM1327SE comes backed by a 5-year warranty and green, RoHS-compliant design. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWM1327SE |
| Product Name | Full-Motion Wall Mount for 13" to 27" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Articulating |
| Maximum Load Capacity | 14.97 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.21 kg |
|---|---|
| Height | 21 cm |
| Width | 40.5 cm |
| Depth | 11.7 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
HPE Spectra TeraPack Cleaning Cartridge for Tape Drive
Accessories £323.49 Exc. VAT / £388.19 Inc. VAT -
Logitech Mounting Bracket for Video Conferencing Camera – Black
Accessories £68.39 Exc. VAT / £82.07 Inc. VAT -
Logitech Mounting Adapter for Video Conferencing Camera, TV
Accessories £102.60 Exc. VAT / £123.12 Inc. VAT


