The VESA-compliant DWF3770L Fixed Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 37 to 70 inches. The low-profile mount is concealed behind the display to give a sleek, professional appearance. Frame is open for easy wall access. Mounting rails adjust horizontally to compensate for off-center wall studs. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 143 pounds. Mounting hardware included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm and 800 x 400 mm.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWF3770L Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWF3770L Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 94 cm to 177.8 cm (70″) Screen Support – 64.86 kg Load Capacity – 300 x 300, 400 x 200, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Compatible with the screen size of 177.8 cm (70″)
- Durable feature for better reliance and usability
- Durable feature for maximum efficiency and convenience
- Supports the screen size of 177.8 cm (70″)
- Sustains a maximum load capacity of 64.86 kg
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£11.78 Exc. VAT / £14.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWF3770L
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332181701
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWF3770L |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The VESA-compliant DWF3770L Fixed Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 37 to 70 inches. The low-profile mount is concealed behind the display to give a sleek, professional appearance. Frame is open for easy wall access. Mounting rails adjust horizontally to compensate for off-center wall studs. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 143 pounds. Mounting hardware included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm and 800 x 400 mm. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWF3770L |
| Product Name | Fixed Wall Mount for 37" to 70" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Durable |
| Maximum Load Capacity | 64.86 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 94 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 177.8 cm (70") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.54 kg |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 300 x 300 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
Logitech Wall Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT
