Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
|---|---|
| USB Standard | USB 3.0 |
General Information
| Product Type | Radio Modem |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DELL-K1H30 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | DW5825e |
| Product Name | 4G - Qualcomm (DW5825e) WWAN Card |
| Brand Name | Dell |
Power Description
| Power Source | DC |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.8 g |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Width | 30 mm |
| Depth | 42 mm |
Miscellaneous
| Features | eSIM |
|---|
Network & Communication
| Cellular Generation | 4G |
|---|---|
| Cellular Network Supported | UMTS |
Technical Information
| Modem Transmission Data Rate | 75 MB/s |
|---|---|
| SIM Size Supported | eSIM |
