The VESA-compliant DDR1327SFC Full Motion Flex Arm Desk Clamp attaches to your desk, table or workstation, allowing you to mount a monitor above it and free up valuable workspace. Ideal for home and office, the DDR1327SFC fits most flat-panel displays from 13 to 27 inches.Swivel arm can be independently adjusted for angle and height to give you maximum flexibility in positioning your monitor to fit your environment and comfort level. Move the screen closer to you, or push it out of your way when not in use. A 180° swivel and -15° to 15° tilt capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. A 360° rotation lets you view your monitors in portrait or landscape orientation.Durable clamp attaches to most flat surfaces up to 3.5 inches thick with a firm grip. Swivel arm supports up to 22 pounds. The durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish tolerates frequent handling and blends with any décor. Mounting hardware is included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 75 x 75 mm and 100 x 100 mm.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DDR1327SFC Clamp Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DDR1327SFC Clamp Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 33 cm to 68.6 cm (27″) Screen Support – 9.98 kg Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – VESA Mount Compatible – Steel, Metal
- 360° Rotation feature for better reliance and usability
- 360° Rotation feature for maximum productivity with added dependability
- Built with steel product material to offer high strength and durability
- Built with steel product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 9.98 kg
- Clamp Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Supports the screen size of 68.6 cm (27″)
Out of stock
£28.21 Exc. VAT / £33.85 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DDR1327SFC
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332187109
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Clamp Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DDR1327SFC |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The VESA-compliant DDR1327SFC Full Motion Flex Arm Desk Clamp attaches to your desk, table or workstation, allowing you to mount a monitor above it and free up valuable workspace. Ideal for home and office, the DDR1327SFC fits most flat-panel displays from 13 to 27 inches.Swivel arm can be independently adjusted for angle and height to give you maximum flexibility in positioning your monitor to fit your environment and comfort level. Move the screen closer to you, or push it out of your way when not in use. A 180° swivel and -15° to 15° tilt capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. A 360° rotation lets you view your monitors in portrait or landscape orientation.Durable clamp attaches to most flat surfaces up to 3.5 inches thick with a firm grip. Swivel arm supports up to 22 pounds. The durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish tolerates frequent handling and blends with any décor. Mounting hardware is included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 75 x 75 mm and 100 x 100 mm. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DDR1327SFC |
| Product Name | Full-Motion Flex Arm Desk Clamp for 13" to 27" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Monitor |
|---|
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | 360° Rotation |
| Maximum Load Capacity | 9.98 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.69 kg |
|---|---|
| Height | 36.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 43 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Related products
-
Logitech Mounting Adapter for Video Conferencing Camera, TV
Accessories £101.56 Exc. VAT / £121.87 Inc. VAT -
Logitech Camera Mount for Video Conferencing System – Black
Accessories £14.24 Exc. VAT / £17.09 Inc. VAT




