General Information
| Product Type | A/V Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DAUBNBC084 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | DAUBNBC084 |
| Product Name | HDMI to VGA Adapter |
| Brand Name | Dell |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Height | 12.7 mm |
|---|---|
| Width | 33 mm |
| Depth | 175.3 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Technical Information
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
|---|---|
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1080 |
| Adapter Type | HDMI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI (Type A) Digital Audio/Video Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
