The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco’s enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites. Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
Cisco Secure 1210CE Network Security/Firewall Appliance
Cisco Secure 1210CE Network Security/Firewall Appliance – Centralized Management – 8 Port – 10/100/1000Base-T – Gigabit Ethernet – 6.50 Gbit/s Firewall Throughput – 200 VPN – 8 x RJ-45 – 50 Hz, 60 Hz – Compact, Desktop, Rack-mountable, Wall Mountable
- Compact form factor for added reliability and dependability
- Designed to be the central hub of all network security activity with maximum productivity
- Form a secured network by attaching multiple devices together or expand the amount of devices connected to your existing network by using 8 ports Firewall
- Stop intrusions to provide businesses with the essential network security with this firewall appliance that also supports enterprise security firewall protection
- Up to 10x faster than the standard Ethernet connectivity and provides high-performance
- USB offers a more refined structure and safer to use connectivity
Availability: 9 in stock
£1,623.17 Exc. VAT / £1,947.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CSF1210CE-TD-K9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco's enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites. Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 1210CE |
| Product Name | Secure Firewall 1210 Compact Security Appliance with Threat Defense Software |
| Product Line | Secure |
| Product Series | 1200 |
| Brand Name | Cisco |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Enterprise Security |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Firewall Throughput | 6.50 Gbit/s |
| Functionality | Centralized Management |
| Number of VPN Supported | 200 |
| Number of Concurrent Sessions (Max) | 200000 |
| New Connections Per Second | 35000 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.38 kg |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Height | 28.2 mm |
| Width | 274.3 mm |
| Depth | 172.7 mm |
Power Description
| Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 40 W |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
|---|
Media & Performance
| VPN Throughput | 640 MB/s |
|---|---|
| IPS Throughput | 768 MB/s |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 8 |
Related products
-
HPE 562FLR-SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £151.03 Exc. VAT / £181.24 Inc. VAT -
HPE 535FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10Base-T – Plug-in Card
Information Technology £813.99 Exc. VAT / £976.79 Inc. VAT -
HPE 640SFP28 25Gigabit Ethernet Card for Server – SFP – Plug-in Card
Information Technology £458.09 Exc. VAT / £549.71 Inc. VAT -
HPE QSFP28 – 1 x MPO 100GBase-SR4 Network
Information Technology £974.52 Exc. VAT / £1,169.42 Inc. VAT

