The Cisco® IP Phone 7800 Series with Multiplatform Phone Firmware is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization’s person-to-person communications while reducing your operating costs on Cisco Webex Calling, Webex Calling Carrier, Cisco Broadworks and approved Unified-Communications-as-a-Service (UCaas) platforms.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco 7841 IP Phone – Corded – Tabletop – Black – TAA Compliant
Cisco 7841 IP Phone – Corded – Tabletop – Black – TAA Compliant – VoIP – 2 x Network (RJ-45) – PoE Ports
- Enjoy the internet to its max and get cost-effective voice communication to areas like lobbies, guest rooms, and conference halls
- Uses VoIP technology to transfer audio signals over the Internet while circumventing high toll charges by telephone companies
- With PoE port, transfer data and power on a single cable to places where a power outlet is absent
Out of stock
£149.36 Exc. VAT / £179.23 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
CP-7841-3PCC-K9=
Categories Collaboration, IP Phones
UPC/EAN Code:
0882658829802
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | IP Phone |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP-7841-3PCC-K9= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco® IP Phone 7800 Series with Multiplatform Phone Firmware is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization's person-to-person communications while reducing your operating costs on Cisco Webex Calling, Webex Calling Carrier, Cisco Broadworks and approved Unified-Communications-as-a-Service (UCaas) platforms. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 7841 |
| Product Name | 7841 IP Phone |
| Product Series | 7800 |
| Brand Name | Cisco |
Technical Information
| Speakerphone | Yes |
|---|---|
| IP Phone Technology | VoIP |
| Caller ID | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Physical Characteristics
| Form Factor | Tabletop |
|---|---|
| Height | 205.7 mm |
| Width | 205.7 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Product Color | Black |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
|---|
Related products
-
Cisco 8861 IP Phone – Corded/Cordless – Corded – Bluetooth – Wall Mountable, Desktop – Black
Collaboration £521.01 Exc. VAT / £625.21 Inc. VAT -
Cisco 7821 IP Phone – Corded – Wall Mountable, Desktop – White
Collaboration £208.39 Exc. VAT / £250.07 Inc. VAT


