General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BV800I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 800VA Desktop/Wall Mountable UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 800 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop/Wall Mountable |
|---|---|
| Height | 92 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 305 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
|---|


