The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high performance computer systems, routers/modems, external storage devices, game consoles and other electronics in your home or business. Models supply abundant battery backup during outages and stabilize unsafe voltage levels. They provide protection from damaging surges and spikes, and allow the use of management software so you get the most out of your unit. Premium features of this family include Automatic Voltage Regulation (AVR), an LCD display, and energy saving functions that reduce electricity use. Together with the rest of the Back-UPS Pro’s standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep your system available.
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro Line-interactive UPS – 900 VA/540 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro Line-interactive UPS – 900 VA/540 W – Tower – 8 Hour Recharge – 9 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 2 x Schuko CEE 7, 3 x Schuko CEE 7 – USB
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 8 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 900 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 9 minute at full load
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 540 W load capacity
- Schuko CEE 7 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Schuko CEE 7/7P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Tower form factor is least expensive and highly configurable with maximum dependability
Availability: 487 in stock
£209.85 Exc. VAT / £251.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BR900G-GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high performance computer systems, routers/modems, external storage devices, game consoles and other electronics in your home or business. Models supply abundant battery backup during outages and stabilize unsafe voltage levels. They provide protection from damaging surges and spikes, and allow the use of management software so you get the most out of your unit. Premium features of this family include Automatic Voltage Regulation (AVR), an LCD display, and energy saving functions that reduce electricity use. Together with the rest of the Back-UPS Pro's standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep your system available. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS Pro 900 VA Tower UPS |
| Product Line | Back-UPS Pro |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 900 VA |
| Load Capacity (Watt) | 540 W |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 27 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.73 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 382 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 250 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-11 |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Schuko CEE 7/7P |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7 |
| Receptacle Detail | 2 x Schuko CEE 7 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT




