The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high performance computer systems, routers/modems, external storage devices, game consoles and other electronics in your home or business. Models supply abundant battery backup during outages and stabilize unsafe voltage levels. They provide protection from damaging surges and spikes, and allow the use of management software so you get the most out of your unit. Premium features of this family include Automatic Voltage Regulation (AVR), an LCD display, and energy saving functions that reduce electricity use. Together with the rest of the Back-UPS Pro’s standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep your system available.
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro Line-interactive UPS – 1.20 kVA/720 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro Line-interactive UPS – 1.20 kVA/720 W – Tower – 8 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 3 x Schuko CEE 7, 3 x Schuko CEE 7 – USB
- 1.20 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 720 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 8 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- Schuko CEE 7 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Schuko CEE 7/7P plug/connector type for a secure, feasible operation
- Tower form factor is least expensive and highly configurable with maximum dependability
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£327.56 Exc. VAT / £393.07 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BR1200G-GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high performance computer systems, routers/modems, external storage devices, game consoles and other electronics in your home or business. Models supply abundant battery backup during outages and stabilize unsafe voltage levels. They provide protection from damaging surges and spikes, and allow the use of management software so you get the most out of your unit. Premium features of this family include Automatic Voltage Regulation (AVR), an LCD display, and energy saving functions that reduce electricity use. Together with the rest of the Back-UPS Pro's standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep your system available. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS Pro 1200 VA Tower UPS |
| Product Line | Back-UPS Pro |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 1.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 720 W |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 301 mm |
| Width | 112 mm |
| Depth | 382 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-11 |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Schuko CEE 7/7P |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7 |
| Receptacle Detail | 3 x Schuko CEE 7 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,236.88 Exc. VAT / £66,284.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.83 Exc. VAT / £635.80 Inc. VAT



