The AT-WLMT-010 is a simple metal bracket that allows the majority of Allied Telesis’ range of standalone media and converters and rate (bridging) converters to be wall-mounted.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Allied Telesis AT-WLMT-010 Mounting Bracket
Allied Telesis AT-WLMT-010 Mounting Bracket – Metal
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Mounting Bracket offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£90.90 Exc. VAT / £109.08 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AT-WLMT-010
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0767035179599
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Mounting Bracket |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-WLMT-010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | The AT-WLMT-010 is a simple metal bracket that allows the majority of Allied Telesis' range of standalone media and converters and rate (bridging) converters to be wall-mounted. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-WLMT-010 |
| Product Name | AT-WLMT-010, Mounting Bracket, AT-WLMT-010 |
| Brand Name | Allied Telesis |
Miscellaneous
| Compatibility | Standalone Media Converters and Rate (bridging) Converters |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 208.7 g |
|---|---|
| Height | 7.6 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Depth | 3 cm |
| Product Material | Metal |
Related products
-
Logitech Grommet Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT -
Logitech Mounting Bracket for Speaker, Camera, Table Hub, Display Hub
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £87.92 Exc. VAT / £105.50 Inc. VAT



