General Information
| Product Type | Proprietary Power Supply |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-PWR1200-50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-PWR1200 |
| Product Name | AT-PWR1200 Proprietary Power Supply |
| Brand Name | Allied Telesis |
Miscellaneous
| Compatibility | Allied Telesis x610 Series Layer 3+ Network Switches:
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Power | 1.20 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 42 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 330 mm |
Reliability
| MTBF | 100000 Hour |
|---|

