AT-MC101XL Fast Ethernet Media Converter is stand alone media converter that allows you to connect disparate cable types in your network. Media conversion offers you the ability to: Extend network distances by adding fiber only where it is needed, Add new devices without replacing costly cable, Keep pace with changing technology and Integrate high-bandwidth devices into the network.
Allied Telesis AT-MC101XL Transceiver/Media Converter
Allied Telesis AT-MC101XL Transceiver/Media Converter – 2 Port(s) – 1 x Network (RJ-45) – 1 x ST – 100Base-TX, 100Base-FX – 2 km – Rack-mountable, External, Wall Mountable
Out of stock
£133.59 Exc. VAT / £160.31 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-MC101XL-60 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | AT-MC101XL Fast Ethernet Media Converter is stand alone media converter that allows you to connect disparate cable types in your network. Media conversion offers you the ability to: Extend network distances by adding fiber only where it is needed, Add new devices without replacing costly cable, Keep pace with changing technology and Integrate high-bandwidth devices into the network. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-MC101XL |
| Product Name | AT-MC101XL Fast Ethernet Media Converter |
| Brand Name | Allied Telesis |
Media & Performance
| Maximum Distance Supported | 2 km |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 283.5 g |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 25 mm |
| Width | 105 mm |
| Depth | 95 mm |
Network & Communication
| Network Technology | 100Base-TX |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of ST Ports | 1 |
| Total Number of Ports | 2 |
Related products
-
Netgear Nighthawk RAXE300 Wi-Fi 6E IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax Ethernet Wireless Router
Information Technology £282.55 Exc. VAT / £339.06 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £155.51 Exc. VAT / £186.61 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT

