Allied Telesis CentreCOM GS970M Series switches provide an excellent access solution for today’s networks, supporting Gigabit to the desktop for maximum performance. The Power over Ethernet Plus (PoE+) models provide an ideal solution for connecting and remotely powering wireless access points, IP video surveillance cameras, and IP phones. The GS970M models feature 8, 16 or 24 Gigabit ports, and 2 or 4 SFP uplinks, for secure connectivity at the network edge.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Allied Telesis CentreCOM GS970M GS970M/18PS 16 Ports Manageable Layer 3 Switch
Allied Telesis CentreCOM GS970M GS970M/18PS 16 Ports Manageable Layer 3 Switch – 3 Layer Supported – Modular – 2 SFP Slots – Optical Fiber, Twisted Pair – 1U – Wall Mountable, Rack-mountable
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Conveniently lets you connect two standard Ethernet ports to ensure maximum efficiency
- Layer 3 Switch provides dependable and powerful connectivity for maximum usability
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Quickly and easily set up a wired network with 16 networking ports
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Supports optical fibre cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- With Wall mounting feature, you can conveniently install the switch while keeping the wires and cables organized
Out of stock
£498.51 Exc. VAT / £598.21 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AT-GS970M/18PS-50
Categories Information Technology, Network & Communication, Switches & Bridges, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0767035211473
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-GS970M/18PS-50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | Allied Telesis CentreCOM GS970M Series switches provide an excellent access solution for today's networks, supporting Gigabit to the desktop for maximum performance. The Power over Ethernet Plus (PoE+) models provide an ideal solution for connecting and remotely powering wireless access points, IP video surveillance cameras, and IP phones. The GS970M models feature 8, 16 or 24 Gigabit ports, and 2 or 4 SFP uplinks, for secure connectivity at the network edge. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | GS970M/18PS |
| Product Name | Managed Gigabit Ethernet Switch |
| Product Line | CentreCOM |
| Product Series | GS970M |
| Brand Name | Allied Telesis |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | No |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 44 mm |
| Width | 341 mm |
| Depth | 231 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | No |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
|---|---|
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
HPE BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Mezzanine
Information Technology £145.35 Exc. VAT / £174.42 Inc. VAT -
HPE 562SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £586.70 Exc. VAT / £704.04 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT -
HPE 562FLR-SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £151.03 Exc. VAT / £181.24 Inc. VAT


