Allied Telesis’ WebSmart switch integrates the simplicity of unmanaged switches with the performance and reliability of managed switches to provide a cost-effective solution for users to integrate management at the edge of their network.This WebSmart switch provides a network manager some key features using the simple web-based management function such as port-based VLANs, IEEE 802.1p QoS, port trunking/link aggregation, port mirroring, priority queues and IEEE 802.1x security support. With support of up to 8K MAC addresses and a 512K packet buffer the AT-GS950/24 WebSmart switch is an ideal option for integrating management into your network solution.
Allied Telesis WebSmart AT-GS950/24 22 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T
Allied Telesis WebSmart AT-GS950/24 22 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T – 2 SFP Slots – Rack-mountable, Wall Mountable
- Expand your network capacity with the help of 22 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
Out of stock
£290.00 Exc. VAT / £348.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-GS950/24-50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | Allied Telesis' WebSmart switch integrates the simplicity of unmanaged switches with the performance and reliability of managed switches to provide a cost-effective solution for users to integrate management at the edge of their network.This WebSmart switch provides a network manager some key features using the simple web-based management function such as port-based VLANs, IEEE 802.1p QoS, port trunking/link aggregation, port mirroring, priority queues and IEEE 802.1x security support. With support of up to 8K MAC addresses and a 512K packet buffer the AT-GS950/24 WebSmart switch is an ideal option for integrating management into your network solution. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-GS950/24 |
| Product Name | AT-GS950/24 Gigabit WebSmart Switch |
| Product Line | WebSmart |
| Brand Name | Allied Telesis |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.24 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 257 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 22 |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 22 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT -
HP 10Gigabit Ethernet Card – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £106.18 Exc. VAT / £127.42 Inc. VAT -
HP 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – Standup
Information Technology £127.54 Exc. VAT / £153.05 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT

