The Allied Telesis AT-GS950/16-50 WebSmart switch integrates the simplicity of unmanaged switch with the performance and reliability of managed switch to provide a cost-effective solution for users to integrate management at the edge of their network.This WebSmart switch provides a network manager some key features using the simple web-based management function such as; port-based VLANs, IEEE 802.1p QoS, port trunking/link aggregation, port mirroring, priority queues and IEEE 802.1x security support.
Allied Telesis WebSmart AT-GS950/16 16 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T
Allied Telesis WebSmart AT-GS950/16 16 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T – 2 Layer Supported – 2 SFP Slots – Twisted Pair – Rack-mountable, Wall Mountable, Desktop
- Expand your network capacity with the help of 16 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
Out of stock
£206.70 Exc. VAT / £248.04 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-GS950/16-50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | The Allied Telesis AT-GS950/16-50 WebSmart switch integrates the simplicity of unmanaged switch with the performance and reliability of managed switch to provide a cost-effective solution for users to integrate management at the edge of their network.This WebSmart switch provides a network manager some key features using the simple web-based management function such as; port-based VLANs, IEEE 802.1p QoS, port trunking/link aggregation, port mirroring, priority queues and IEEE 802.1x security support. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-GS950/16 |
| Product Name | AT-GS950/16 16 port Gigabit WebSmart Switch |
| Product Line | WebSmart |
| Brand Name | Allied Telesis |
Power Description
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.38 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 353.1 mm |
| Depth | 215.9 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 16 |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
HPE 640SFP28 25Gigabit Ethernet Card for Server – SFP – Plug-in Card
Information Technology £458.09 Exc. VAT / £549.71 Inc. VAT -
HPE 535FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10Base-T – Plug-in Card
Information Technology £813.99 Exc. VAT / £976.79 Inc. VAT -
HPE 331FLR Gigabit Ethernet Card for Server – 10/100/1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £56.81 Exc. VAT / £68.17 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £114.47 Exc. VAT / £137.36 Inc. VAT

