The Allied Telesis GS920/24 is a 24-port 10/100/1000T unmanaged DIP switch with internal PSU, offering secure, unmanaged Gigabit switching for the desktop and small networks.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Allied Telesis GS920 GS920/24 24 Ports Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T
Allied Telesis GS920 GS920/24 24 Ports Ethernet Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T – 2 Layer Supported – Twisted Pair – Desktop, Rack-mountable, Wall Mountable
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Quickly and easily set up a wired network with 24 networking ports
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
Out of stock
£214.83 Exc. VAT / £257.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AT-GS920/24-50
Categories Information Technology, Network & Communication, Switches & Bridges, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-GS920/24-50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | The Allied Telesis GS920/24 is a 24-port 10/100/1000T unmanaged DIP switch with internal PSU, offering secure, unmanaged Gigabit switching for the desktop and small networks. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | GS920/24 |
| Product Name | Gigabit Ethernet DIP Switch |
| Product Series | GS920 |
| Brand Name | Allied Telesis |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | No |
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.10 kg |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 44 mm |
| Width | 341 mm |
| Depth | 211 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Management & Protocols
| Manageable | No |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 24 |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £114.77 Exc. VAT / £137.72 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £137.40 Exc. VAT / £164.88 Inc. VAT
