The Allied Telesis 2914GP PoE+ Network Adapter allows a PC to power a VoIP phone, or other traditional copper powered device, over a secure fiber network.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Allied Telesis 2914 Gigabit Ethernet Card for Computer/VoIP Phone//Access Point/Camera – 10/100/1000Base-T, 1000Base-X – SFP (mini-GBIC) – Plug-in Card – TAA Compliant
Allied Telesis 2914 Gigabit Ethernet Card for Computer/VoIP Phone//Access Point/Camera – 10/100/1000Base-T, 1000Base-X – SFP (mini-GBIC) – Plug-in Card – TAA Compliant – PCI Express – 128 MB/s Data Transfer Rate – 2 Port(s) – 1 – Twisted Pair, Optical Fiber
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- For high bandwidth connectivity, add this efficient dual port gigabit ethernet card to your server or workstation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- This 250MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- With the 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Out of stock
£210.66 Exc. VAT / £252.79 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AT-2914GP/SP-901
Categories Information Technology, Network & Communication, Network Interface Cards, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Ports | 2 |
General Information
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-2914GP/SP-901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | The Allied Telesis 2914GP PoE+ Network Adapter allows a PC to power a VoIP phone, or other traditional copper powered device, over a secure fiber network. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Series | 2914 |
| Brand Name | Allied Telesis |
Media & Performance
| Data Transfer Rate | 128 MB/s |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer/VoIP Phone//Access Point/Camera |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 114 g |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 56 mm |
| Width | 140.9 mm |
| Product Color | Silver |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
|---|
Related products
-
HPE 562FLR-SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £151.03 Exc. VAT / £181.24 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Standup
Information Technology £133.88 Exc. VAT / £160.66 Inc. VAT -
HPE 331FLR Gigabit Ethernet Card for Server – 10/100/1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £56.81 Exc. VAT / £68.17 Inc. VAT

