Normal Ethernet packets are limited to a maximum size of 1548 bytes. Received packets larger than this are normally rejected by the interface card as errors. Jumbo frames support is beneficial to sending large packets, especially where the data contained in these packets either has a time-critical element, or is so large that the time taken to send multiple smaller packets is too great. Jumbo frame packets are normally up to 9000 bytes long.
Allied Telesis AT-2911SX Gigabit Ethernet Card – 1000Base-SX – Plug-in Card
Allied Telesis AT-2911SX Gigabit Ethernet Card – 1000Base-SX – Plug-in Card – PCI Express x1 – 1 Port(s) – 1 x SC Port(s)
- Connect to a wired network with this single port network adapter for a hassle-free and quick response
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This 250 MB/s bandwidth PCI Express x1 adapter ensures easy connectivity and plug-in form-factor for affordable and reliable Ethernet network
- With the 1000Base-SX technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the optical fibre cable
Out of stock
£180.15 Exc. VAT / £216.18 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express x1 |
|---|---|
| Number of SC Ports | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
General Information
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-2911SX/SC-901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | Normal Ethernet packets are limited to a maximum size of 1548 bytes. Received packets larger than this are normally rejected by the interface card as errors. Jumbo frames support is beneficial to sending large packets, especially where the data contained in these packets either has a time-critical element, or is so large that the time taken to send multiple smaller packets is too great. Jumbo frame packets are normally up to 9000 bytes long. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | AT-2911SX |
| Product Name | AT-2911SX Gigabit Ethernet Card |
| Brand Name | Allied Telesis |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 59 g |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 68.6 mm |
| Width | 91.4 mm |
Network & Communication
| Network Technology | 1000Base-SX |
|---|
Related products
-
HPE BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Mezzanine
Information Technology £145.35 Exc. VAT / £174.42 Inc. VAT -
HPE 562FLR-SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £151.03 Exc. VAT / £181.24 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT -
HPE 562FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – FlexibleLOM
Information Technology £232.41 Exc. VAT / £278.89 Inc. VAT
