General Information
| Product Type | Cable Tying |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR7540 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AR7540 |
| Product Name | Toolless Cable Management Rings (Qty 10) |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.1 g |
|---|---|
| Height | 53 mm |
| Width | 107 mm |
| Depth | 18 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Plastic |
Product Information
| Cable Manager Type | Ring |
|---|
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
|---|
