Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR4024SPX429 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AR4024SPX429 |
| Product Name | NetShelter CX AR4024SPX429 Rack Cabinet |
| Product Line | NetShelter CX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 172 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 24U |
| Height | 1275.1 mm |
| Width | 750.1 mm |
| Depth | 1130 mm |
| Rack Depth | 862.08 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
