Netshelter CX Enclosure with integrated cooling and noise dampening is ideal for office environments. The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully integrated IT systems
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter CX AR4024SP 24U Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width x 862 mm Rack Depth – Grey
APC by Schneider Electric NetShelter CX AR4024SP 24U Rack Cabinet for Server – 482.60 mm Rack Width x 862 mm Rack Depth – Grey
- Acoustic foam lining for noise dampening: Superior noise reduction of installed IT equipment allowing the enclosure to be placed in a quiet environment.
- Adjustable equipment mounting rails: The equipment mounting rails, front and rear, are fully adjustable for various mounting depths, for rear-facing equipment mounting or additional clearance from the front door. Maximum rack depth 88 cm/34.6 in. Minimum rack depth 12 cm/4.7 in.
- Compatibility with enhanced enclosure access security options: Enclosure is provided standard with front, rear, side locking components and is designed for compatibility with increased security options such as combination-style and electronic swipe access handles.
- Dedicated rear cable access point: The cable port has a capacity of up to 400 cables and is situated perfectly for ground or under-floor cabling.
- Integrated heat removal: High efficiency fan modules remove heat and eliminate the need to purchase a costly cooling unit for your IT equipment.
- Light
Out of stock
£4,399.20 Exc. VAT / £5,279.04 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR4024SP
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304337898
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR4024SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Netshelter CX Enclosure with integrated cooling and noise dampening is ideal for office environments. The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully integrated IT systems |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AR4024SP |
| Product Name | NetShelter CX AR4024SP Rack Cabinet |
| Product Line | NetShelter CX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 172 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 24U |
| Height | 1275 mm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1130 mm |
| Rack Depth | 862 mm |
| Product Color | Grey |
| Color Family | Dual Colour |
Related products
-
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,419.17 Exc. VAT / £11,303.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £98.84 Exc. VAT / £118.61 Inc. VAT

