Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure – trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270° (180° bayed) opening doors keep aisles clear, while 80% door perforation improves airflow for high-powered servers. Built sustainably with all-steel construction, it lasts for years and can be used for various applications. It also boasts a 3.3% decarbonization rate and ships in sturdy, recyclable packaging.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 48U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Networking, Equipment – 482.60 mm Rack Width – White
APC by Schneider Electric NetShelter SX 48U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Networking, Equipment – 482.60 mm Rack Width – White – Steel – 1020.60 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1814.40 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Comes in white colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
Out of stock
£2,742.09 Exc. VAT / £3,290.51 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3387W2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure - trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270° (180° bayed) opening doors keep aisles clear, while 80% door perforation improves airflow for high-powered servers. Built sustainably with all-steel construction, it lasts for years and can be used for various applications. It also boasts a 3.3% decarbonization rate and ships in sturdy, recyclable packaging. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX Server Rack Gen 2, 48U, 2258H x 800W x 1200D mm, with Sides, White |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 196.28 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 48U |
| Height | 2258 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1814.40 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1020.60 kg |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Product Material | Steel |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.70 Exc. VAT / £134.04 Inc. VAT
