Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure – trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 48U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Equipment, Networking, Data Center – 482.60 mm Rack Width x 1048 mm Rack Depth – Black
APC by Schneider Electric NetShelter SX 48U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Equipment, Networking, Data Center – 482.60 mm Rack Width x 1048 mm Rack Depth – Black – Steel – 1020.60 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1814.40 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Comes in black colour for a sophisticated and dassling loo
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
Out of stock
£2,500.68 Exc. VAT / £3,000.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR3357B2
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3357B2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure - trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX Server Rack Gen 2, 48U, 2258H x 750W x 1200D mm, with Sides, Black |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 177.78 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 48U |
| Height | 2258 mm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1814.40 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1020.60 kg |
| Rack Depth | 1048 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8443A Cable Routing – Black
Accessories £143.89 Exc. VAT / £172.67 Inc. VAT -
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT

