Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure – trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270
“AXIS Cable Tying” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 42U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Equipment, Networking, Data Center – 482.60 mm Rack Width x 1048 mm Rack Depth – Black
APC by Schneider Electric NetShelter SX 42U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Equipment, Networking, Data Center – 482.60 mm Rack Width x 1048 mm Rack Depth – Black – Steel – 1020.60 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1814.40 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
Availability: 6 in stock
Estimated Delivery: Monday, 4th May
Future Stock on Order: 6
£1,647.33 Exc. VAT / £1,976.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR3300B2
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304642206
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3300B2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure - trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX Server Rack Gen 2, 42U, 1991H x 600W x 1200D mm, with Sides, Black |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 131.04 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 1991.1 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1199.9 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1814.40 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1020.60 kg |
| Rack Depth | 1048 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8443A Cable Routing – Black
Accessories £143.89 Exc. VAT / £172.67 Inc. VAT
