Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure – trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 42U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Networking, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
APC by Schneider Electric NetShelter SX 42U Enclosed Cabinet Rack Cabinet for Server, Networking, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black – Steel
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
Out of stock
Future Stock on Order: 1
Due in Stock: 02/06/26
£1,310.76 Exc. VAT / £1,572.91 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR3100B2
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304642176
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Mounting Preference | No Preference |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3100B2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Introducing the redesigned APC NetShelter SX rack enclosure - trusted, versatile, and built for demanding IT environments. With larger load capacities and more space for equipment, it enables higher-density computing. Choose from standard, wide, extra wide, and large-depth options. The modern look is perfect for colocation and customer-facing businesses. Simplify workflows with easy access to cabling and equipment, and optimize airflow and cable management with our wide range of APC accessories. The 270 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX Server Rack Gen 2, 42U, 1991H x 600W x 1070D mm, with Sides, Black |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 122.14 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 1991 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,783.86 Exc. VAT / £2,140.63 Inc. VAT
