An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices. Shock pallet and shock packaging simplifies IT
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter SX 12U Floor Standing Rack Cabinet for Server, Storage – 482.60 mm Rack Width x 755.65 mm Rack Depth – Black
APC by Schneider Electric NetShelter SX 12U Floor Standing Rack Cabinet for Server, Storage – 482.60 mm Rack Width x 755.65 mm Rack Depth – Black – 1023 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1364 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Comes in black colour for a sophisticated and dassling loo
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
Out of stock
£920.13 Exc. VAT / £1,104.16 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR3003SP
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304347644
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR3003SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices. Shock pallet and shock packaging simplifies IT |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX Rack Cabinet |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 53.98 kg |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 658 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 900 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1364 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1023 kg |
| Rack Depth | 755.65 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT
