The NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure offers reliability, durability, and ease-of-deployment for single-phase equipment mounted on the wall Available in 12U, 18U, and 24U sizes, NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure is designed with an 800mm depth to accommodate a wide range of single-phase applications Bracket-style mounting ensures quick and easy deployment Low-profile side-mount configuration ensures the enclosure extends less than 25 inches from the wall, a perfect solution for locations with limited space Compatible with APC’s NetBotz security solutions for remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately) Maximum load capacity of 350lb ensures durability for heavy-duty equipment Both top and bottom feature cable access openings to route, secure, and organize cables Accessory channels included to provide toolless mounting capabilities for rack PDU’s and cable management accessories Ideal for diverse segments such as retail, healthcare, distribution centers, and education, providing an efficient solution for deploying IT equipment for edge computing applications 19″ rack width, ships fully-assembled, ventilated, backed by 5-year APC warranty
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter 18U Wall Mountable Enclosed Cabinet Rack Cabinet for UPS, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width x 834.90 mm Rack Depth
APC by Schneider Electric NetShelter 18U Wall Mountable Enclosed Cabinet Rack Cabinet for UPS, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width x 834.90 mm Rack Depth – Steel – 158.76 kg Maximum Weight Capacity
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- UPS application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
Out of stock
£815.58 Exc. VAT / £978.70 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR118SM
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304632658
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | UPS |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR118SM |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure offers reliability, durability, and ease-of-deployment for single-phase equipment mounted on the wall Available in 12U, 18U, and 24U sizes, NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure is designed with an 800mm depth to accommodate a wide range of single-phase applications Bracket-style mounting ensures quick and easy deployment Low-profile side-mount configuration ensures the enclosure extends less than 25 inches from the wall, a perfect solution for locations with limited space Compatible with APC's NetBotz security solutions for remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately) Maximum load capacity of 350lb ensures durability for heavy-duty equipment Both top and bottom feature cable access openings to route, secure, and organize cables Accessory channels included to provide toolless mounting capabilities for rack PDU's and cable management accessories Ideal for diverse segments such as retail, healthcare, distribution centers, and education, providing an efficient solution for deploying IT equipment for edge computing applications 19" rack width, ships fully-assembled, ventilated, backed by 5-year APC warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter 18U Wallmount Rack Enclosure Cabinet Side Mount UPS Depth |
| Product Line | NetShelter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 69.54 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 18U |
| Height | 889 mm |
| Width | 599.4 mm |
| Depth | 1037.1 mm |
| Maximum Weight Capacity | 158.76 kg |
| Rack Depth | 834.90 mm |
| Product Material | Steel |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
Related products
-
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,285.30 Exc. VAT / £1,542.36 Inc. VAT


