The NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure offers reliability, durability, and ease-of-deployment for single-phase equipment mounted on the wall Available in 12U, 18U, and 24U sizes, NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure is designed with an 800mm depth to accommodate a wide range of single-phase applications Bracket-style mounting ensures quick and easy deployment Low-profile side-mount configuration ensures the enclosure extends less than 25 inches from the wall, a perfect solution for locations with limited space Compatible with APC’s NetBotz security solutions for remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately) Maximum load capacity of 350lb ensures durability for heavy-duty equipment Both top and bottom feature cable access openings to route, secure, and organize cables Accessory channels included to provide toolless mounting capabilities for rack PDU’s and cable management accessories Ideal for diverse segments such as retail, healthcare, distribution centers, and education, providing an efficient solution for deploying IT equipment for edge computing applications 19″ rack width, ships fully-assembled, ventilated, backed by 5-year APC warranty
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter 12U Wall Mountable Enclosed Cabinet Rack Cabinet for UPS, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width x 834.90 mm Rack Depth
APC by Schneider Electric NetShelter 12U Wall Mountable Enclosed Cabinet Rack Cabinet for UPS, IT Equipment – 482.60 mm Rack Width x 834.90 mm Rack Depth – Steel – 158.76 kg Maximum Weight Capacity
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
- UPS application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
Availability: 1 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 30th April
Future Stock on Order: 1
£638.82 Exc. VAT / £766.58 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR112SM
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304632641
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | UPS |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR112SM |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure offers reliability, durability, and ease-of-deployment for single-phase equipment mounted on the wall Available in 12U, 18U, and 24U sizes, NetShelter UPS Depth Wall-Mount Enclosure is designed with an 800mm depth to accommodate a wide range of single-phase applications Bracket-style mounting ensures quick and easy deployment Low-profile side-mount configuration ensures the enclosure extends less than 25 inches from the wall, a perfect solution for locations with limited space Compatible with APC's NetBotz security solutions for remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately) Maximum load capacity of 350lb ensures durability for heavy-duty equipment Both top and bottom feature cable access openings to route, secure, and organize cables Accessory channels included to provide toolless mounting capabilities for rack PDU's and cable management accessories Ideal for diverse segments such as retail, healthcare, distribution centers, and education, providing an efficient solution for deploying IT equipment for edge computing applications 19" rack width, ships fully-assembled, ventilated, backed by 5-year APC warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter 12U Wallmount Rack Enclosure Cabinet Side Mount UPS Depth |
| Product Line | NetShelter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 58.86 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 622 mm |
| Width | 599.9 mm |
| Depth | 1037.1 mm |
| Maximum Weight Capacity | 158.76 kg |
| Rack Depth | 834.90 mm |
| Product Material | Steel |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
