Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, this wall mount rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. This rack enclosure is wall mountable, ideal for areas with limited floor space, and is designed specifically for servers and network switches and patch panels. The cabinet’s door is reversible and is compatible with APC’s Netbotx security upgrade to provide remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately). Optional 120V fan tray can be top or bottom mounted (sold separately) Both the top and bottom feature knockouts of 1/2U mounting space for accessories. And several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting 12U Wall mount cabinet, mounting depth range of 2.87 to 20.8 inches, 200lb weight capacity, 19″” rack width, ships fully assembled, ventilated with accessory integration options, 5 year APC warranty
“HPE Cable Organizer” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter WX 12U Wall Mountable Rack Cabinet for Networking, Airflow System – 482.60 mm Rack Width x 528 mm Rack Depth – Black
APC by Schneider Electric NetShelter WX 12U Wall Mountable Rack Cabinet for Networking, Airflow System – 482.60 mm Rack Width x 528 mm Rack Depth – Black – 90.91 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Comes in black colour for an elegant and fashionable look
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Networking application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Networking application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Wall mountable rack cabinet significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
Out of stock
£351.94 Exc. VAT / £422.33 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR112SH6
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304402725
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Networking |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR112SH6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, this wall mount rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. This rack enclosure is wall mountable, ideal for areas with limited floor space, and is designed specifically for servers and network switches and patch panels. The cabinet's door is reversible and is compatible with APC's Netbotx security upgrade to provide remote access, video surveillance, and environmental monitoring (sold separately). Optional 120V fan tray can be top or bottom mounted (sold separately) Both the top and bottom feature knockouts of 1/2U mounting space for accessories. And several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting 12U Wall mount cabinet, mounting depth range of 2.87 to 20.8 inches, 200lb weight capacity, 19"" rack width, ships fully assembled, ventilated with accessory integration options, 5 year APC warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter WX 12U Single Hinged Wall-mount Enclosure 600mm Deep |
| Product Line | NetShelter WX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 19.19 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 620 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.91 kg |
| Rack Depth | 528 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.81 Exc. VAT / £134.17 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR8443A Cable Routing – Black
Accessories £144.05 Exc. VAT / £172.86 Inc. VAT
