Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels. Rack hinges at the rear allowing for access to the back of the rack during installation and setup or while undergoing maintenance. The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings. Optional 120V fan tray top mounted and caster kit. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting. 13U Wall mount cabinet, 19 inches maximum mounting depth, 200lb weight capacity, 19″” rack width, ships fully assembled, vented door, 5 year APC warranty
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter WX 13U Wall Mountable Rack Cabinet for Networking, Airflow System – 482.60 mm Rack Width – Black
APC by Schneider Electric NetShelter WX 13U Wall Mountable Rack Cabinet for Networking, Airflow System – 482.60 mm Rack Width – Black – Steel – 90.91 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Networking application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Side-to-side Airflow feature for better items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliance
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
Out of stock
Future Stock on Order: 1
Due in Stock: 01/05/26
£541.65 Exc. VAT / £649.98 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR100HD
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304111467
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Networking |
|---|---|
| Features | Side-to-side Airflow |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR100HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Ideal for retail, healthcare, and educational facilities, the wall rack offers an efficient solution for deploying server and networking equipment for edge computing applications. For areas with limited floor space. Designed to house your server, as well as network solutions such as network switches and patch panels. Rack hinges at the rear allowing for access to the back of the rack during installation and setup or while undergoing maintenance. The door is reversible allowing for the door to open direction desired to avoid interference with its surroundings. Optional 120V fan tray top mounted and caster kit. Several APC Smart-UPS models low-profile provide easy UPS integration and mounting. 13U Wall mount cabinet, 19 inches maximum mounting depth, 200lb weight capacity, 19"" rack width, ships fully assembled, vented door, 5 year APC warranty |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter WX 13U w/Threaded Hole Vertical Mounting Rail Vented Front Door Black |
| Product Line | NetShelter WX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 42.73 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 13U |
| Height | 663 mm |
| Width | 584 mm |
| Depth | 631 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.91 kg |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
