General Information
| Product Type | Isolation Transformer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APTF10KW01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 10kVA Rack-mountable Isolation Transformer |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V |
| Maximum Line Current | 60 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 100 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 175 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 749 mm |
Technical Information
| Input Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
|---|---|
| Output Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |

