APC NetShelter Rack PDU Advanced provide reliable power distribution to IT Equipment within server and/or networking racks. Switched outlets to turn outlets on or off remotely. PDU level power metering via remote access and local display for power visibility and notification of potential overload. 4-in-1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 outlets provide unparreled deployment flexibility. Maximum outlet density with 40 outlets in a 2.2″ wide form factor. Outlets on the PDUs are color coded by breaker to simplify deployment. Power Sharing allows PDUs cascaded together via 2 ethernet ports enable an Network Management Card to continue functioning in the event of an AC power loss. No interruption in Network communication, sensors operation, and alarm traps. Live Swap Network Management Card (NMC) which can be replaced without powering down the PDU or connected devices to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. Rated and approved to operate up to 60C (140F) at full load ensures reliability and availability even in today’s high density deployments. Gigabit ethernet to enhance and standardize network connectivity across all assets in the data center. A second ethernet port (10/100) is available to allow cascading to other PDUs, connect to a 2nd private network, or provide network redundancy. 1% metering accuracy for the peace of mind to use NetShelter Rack PDU Advanced to bill based on power usage. In addition, the higher level of accuracy ensures the most precise measures for capacity planning and threshold alarm monitoring. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected.
APC by Schneider Electric APDU10150SW PDU
APC by Schneider Electric APDU10150SW PDU – Switched – 20 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21, 20 x IEC 60320 C13/C15 – 32 A Network (RJ-45) – Vertical – Rack-mountable – Hot-swappable
- IEC 60320 C13/C15/C19/C21 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
Out of stock
£1,383.91 Exc. VAT / £1,660.69 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | IT Equipment |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APDU10150SW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC NetShelter Rack PDU Advanced provide reliable power distribution to IT Equipment within server and/or networking racks. Switched outlets to turn outlets on or off remotely. PDU level power metering via remote access and local display for power visibility and notification of potential overload. 4-in-1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 outlets provide unparreled deployment flexibility. Maximum outlet density with 40 outlets in a 2.2" wide form factor. Outlets on the PDUs are color coded by breaker to simplify deployment. Power Sharing allows PDUs cascaded together via 2 ethernet ports enable an Network Management Card to continue functioning in the event of an AC power loss. No interruption in Network communication, sensors operation, and alarm traps. Live Swap Network Management Card (NMC) which can be replaced without powering down the PDU or connected devices to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. Rated and approved to operate up to 60C (140F) at full load ensures reliability and availability even in today's high density deployments. Gigabit ethernet to enhance and standardize network connectivity across all assets in the data center. A second ethernet port (10/100) is available to allow cascading to other PDUs, connect to a 2nd private network, or provide network redundancy. 1% metering accuracy for the peace of mind to use NetShelter Rack PDU Advanced to bill based on power usage. In addition, the higher level of accuracy ensures the most precise measures for capacity planning and threshold alarm monitoring. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | APDU10150SW |
| Product Name | APDU10150SW 40-Outlets PDU |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Form Factor | Hot-swappable |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Placement | Side |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
Power Description
| Input Current | 32 A |
|---|---|
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 7.40 kVA |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
Management
| Management | Live Swap Network Management Card (NMC) |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | Yes |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT



