Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 24 V DC |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC176 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #176 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.30 kg |
|---|---|
| Height | 151 mm |
| Width | 99 mm |
| Depth | 132 mm |

