This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 24V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC133 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – Lead Acid – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Keeps your UPS up and ready for use at all times
- Safer compared to other lead-acid batteries, while its spill proof design makes it the perfect power source for your critical devices
Availability: 28 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 46
Due in Stock: 14/05/26
£285.39 Exc. VAT / £342.47 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC133
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304291282
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Energy | 432 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC133 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 24V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC133 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #133 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.96 kg |
|---|---|
| Height | 83 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 343 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURTA48XLBPJ External Battery Pack
Power Equipment £717.15 Exc. VAT / £860.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Battery Unit
Power Equipment £2,828.43 Exc. VAT / £3,394.12 Inc. VAT


