The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – Lead Acid – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Offers a reasonable fit to your UPS
- Once installed, it requires low maintenance
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
Availability: 14 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 12
Due in Stock: 08/05/26
£264.51 Exc. VAT / £317.41 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC132
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304291275
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Energy | 336 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC SMT1000RMI2U UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC132 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #132 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10 kg |
|---|---|
| Height | 83 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 343 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet
Power Equipment £2,531.89 Exc. VAT / £3,038.27 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric UXABP48 Battery Unit
Power Equipment £994.52 Exc. VAT / £1,193.42 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit
Power Equipment £1,354.91 Exc. VAT / £1,625.89 Inc. VAT


