Rack PDU power cords for a variety of IT equipment. The output and input connections are C19 to C20. The cord length is 4.5m. The Nominal Output Voltage is 230V.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric AP9887 Power Extension Cord – 4.57 m
APC by Schneider Electric AP9887 Power Extension Cord – 4.57 m – IEC 60320 C20 – 230 V – Black – 1 Pcs
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this power extension cord
- IEC 60320 C20 first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
Out of stock
£164.73 Exc. VAT / £197.68 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP9887
Categories Accessories, Power Cords, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304204138
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Power Extension Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9887 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Rack PDU power cords for a variety of IT equipment. The output and input connections are C19 to C20. The cord length is 4.5m. The Nominal Output Voltage is 230V. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP9887 |
| Product Name | 4.57m Power Extension Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.59 kg |
|---|---|
| Cord Length | 4.57 m |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Power Description
| Voltage Rating | 230 V |
|---|
Technical Information
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT019 Power Extension Cord – 2.44 m
Accessories £238.78 Exc. VAT / £286.54 Inc. VAT
