Network Management Card for easy monitoring and managing of the Galaxy VS or Galaxy VL. The UPS status can be monitored and managed remotely through the UPS Web Interface, Modbus, or through EcoStruxure IT’s cloud-enabled and onpremise software suites.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric UPS Management Adapter
APC by Schneider Electric UPS Management Adapter – USB – Black, Green
Availability: 1 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 1
£466.94 Exc. VAT / £560.33 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP9644
Categories Accessories, Power Accessories, Remote Management Adapters, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304355557
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | UPS Management Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9644 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Network Management Card for easy monitoring and managing of the Galaxy VS or Galaxy VL. The UPS status can be monitored and managed remotely through the UPS Web Interface, Modbus, or through EcoStruxure IT's cloud-enabled and onpremise software suites. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Network Management Card LCES2 with Modbus, Ethernet and Aux Sensors |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Protocols | Modbus |
|---|---|
| Management | UPS Network Management |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 140 g |
|---|---|
| Height | 38 mm |
| Width | 121 mm |
| Depth | 108 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Dual Colour |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric AP9641 UPS Management Adapter
Accessories £409.58 Exc. VAT / £491.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYAF16KRMI Power Array Cabinet
Accessories £5,291.89 Exc. VAT / £6,350.27 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Galaxy VS Bypass Panel
Accessories £3,421.08 Exc. VAT / £4,105.30 Inc. VAT

